УНТ Дніпро

Виплата допомоги на поховання в умовах воєнного стану

Виплата допомоги на поховання в умовах воєнного стану
355401 ПЕРЕГЛЯДІВ

Під час воєнного стану дедалі більша кількість громадян звертаються з питанням як отримати допомогу на поховання померлої особи.

В Україні таку допомогу можуть отримати особи, які організовували процес поховання померлого, враховуючи до якої категорії осіб належав померлий:

  1. Якщо померла застрахована особа, необхідно звернутися до роботодавця померлої особи або найближчого відділення Фонду соціального страхування України незалежно від місця реєстрації та подати наступні документи: свідоцтво про смерть та заяву про виплату допомоги на поховання. Допомога надається в розмірі, що встановлюється правлінням Фонду соціального страхування України, але не менше розміру прожиткового мінімуму, установленого законом (стаття 28 Закону України «Про загально обов’язкове державне пенсійне страхування»);
  2. Якщо помер пенсіонер, необхідно звернутися до будь-якого сектору обслуговування громадян Пенсійного фонду України та подати наступні документи: документ, що підтверджує особу заявника, заяву про виплату допомоги на поховання та витяг із Державного реєстру актів цивільного стану громадян про смерть для отримання допомоги на поховання або документ, що підтверджує факт смерті. Розмір допомоги – двомісячна пенсія, яку отримував пенсіонер на час смерті (стаття 53 Закону України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування»); якщо померлий є пенсіонером з числа військовослужбовців, то розмір допомоги – тримісячна пенсія, але не менше п’ятикратного розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб (стаття 61 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб») ;
  3. Якщо померла особа, яка не досягла пенсійного віку на момент смерті, не працювала, не перебувала на службі, не зареєстрована у центрі зайнятості як безробітна, необхідно звернутися до місцевих органів влади за останнім місцем проживання померлого. Розмір допомоги на поховання встановлює орган місцевого самоврядування і у різних регіонах він може бути різний;
  4. Якщо померла безробітна особа, необхідно звернутися до центру зайнятості за місцем перебування безробітного на обліку та подати: документ, який підтверджує факт смерті безробітного (довідка про смерть), та документ, який засвідчує особу, яка здійснила поховання (паспорт або інший документ, що посвідчує особу). Допомога на поховання у разі смерті безробітного виплачується особам, які здійснювали поховання, у розмірі прожиткового мінімуму (стаття 29 Закону України «Про загальнообов’язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття»).

Для отримання допомоги на поховання особи, яка померла на непідконтрольній території, або на території, де ведуться бойові дії необхідно підтвердити факт смерті такої особи.

Для встановлення такого факту необхідно звернутися до суду за місцем проживання (перебування) заявника з заявою про встановлення факту смерті особи на відповідній території, в якій зазначити:

  • факт, який заявник просить встановити та з якою метою;
  • причини неможливості одержання або відновлення документів, що посвідчують цей факт.

До заяви необхідно додати:

  • докази, що підтверджують викладені заявником обставини (наприклад, письмові свідчення очевидців, фото з місця поховання, примірник колективного акту про настання смерті та/або інші докази, що підтверджують факт настання тощо);
  • довідку про неможливість відновлення втрачених документів (наприклад, письмова відмова органів державної реєстрації актів цивільного стану)

Судовий збір за подання таких заяв до суду не справляється відповідно до Закону України «Про судовий збір».

Мої відео